Obklady krbov a krbových vložiek

Hľadáte najlepší kameň na obklad krbu?
Poradíme vám žulu!

Žula, okolo krbu je to najlepšie z najlepšieho. Je tvrdá, je ohňuvzdorná, má vynikajúce vlastnosti, dá sa vybrusovať do rôznych tvarov a predovšetkým je viacgeneračná. Ak hovoríme o žule, hovoríme o kameni, ktorý nevydrží tri alebo päť rokov, ale pokojne aj tridsať až päťdesiat bez toho, aby sa zmenil či poškodil a to dokonca aj pri ohni, kde je použitá ako krbové obloženie a vystavovaná prakticky neustálym veľkým teplotným výkyvom.

Už viete prečo si pre obklad krbu vybrať práve tento materiál?
Ak vám to nestačí, tu sú ďaľšie prednosti žuly.

Je odolná voči vysokému tlaku, ostrým nástrojom, žula má takmer nulovú nasiakavosť a hygienicky uspokojí aj najnáročnejších. Žula je vysoko odolná voči poškriabaniu, popraskaniu a ako sme už spomínali, taktiež voči teplu.
Všetky tieto výhody prírodného kameňa ju predurčujú pre obklad vášho krbu.

Žula nie je len jedna.

Výhodou prírodného kameňa sú jeho vynikajúce fyzické vlastnosti, ale aj množstvo farebných odtieňov a štruktúr (kresby), z ktorých sa dá vybrať ten najvhodnejší do vášho interiéru.
Žula môže byť biela, sivá, alebo hýriť farebnými odtieňmi od zelenkastej cez ružovú, až k modrej.
Pre to, akú má farbu a štruktúru je rozhodujúci jej obsah minerálov, preto môže byť jej sfarbenie veľmi rôznorodé. Nezabúdajte, že každý kus tohto prírodného materiálu je vlastne originálom. Príroda tvorí naozaj prekrásne a jedinečné štruktúry a farby, ktoré sa nezvyknú opakovať. Ide teda o exkluzívny kameň, ktorý pôsobí veľmi luxusne a vášmu krbu dodá nielen praktickú, ale aj estetickú pridanú hodnotu.

Chcete sa dozvedieť ešte viac?
Poďme si teda zodpovedať ešte zopár otázok.

Pre aký typ krbu sa tento materiál môže použiť?

Odpoveď je jednoduchá - na akýkoľvek, nie je problém obložiť ani atypické a zložité architektonické diela. Žula patrí k veľmi pevným horninám, napriek tomu nemá výrazné tvarové obmedzenia. Primeranou ručnou úpravou sa dá vytvarovať do najmenších detailov, nehrozia žiadne prasklinky, či naštiepenia. Svoj tvar potom drží bez zmien a aj napriek tepelným výkyvom je tvarovo stála.

Je nutné krb pred inštaláciou obkladu zo žuly vopred pripraviť?

Nie je to potrebné, všetky potrebné náležitosti sa dohodnú na mieste montáže vášho krbu. Obklady zo žuly sa hodia na štandardne postavené krby či krbové vložky. Zaťaženie stien krbu je zhruba 30kg/m2 pri 1cm hrúbke žulového obkladu.

Kto by mal obklad realizovať, viem si obklad spraviť svojpomocne?

Vzhľadom na presné zameranie a precíznosť výroby obkladu podľa zameraných hodnôt, je lepšie ponechať túto prácu na vyškolených odborníkov, aby nedošlo k poškodeniu kameňa a správnemu osadeniu jednotlivých dielov na už hotový krb.

Ako sa treba o obklad starať?

Čistite obkladu je veľmi jednoduché a nevyžaduje žiadne náročné úkony. Postačuje čistenie čistou teplou vodou s prídavkom saponátu. No v prípade potreby je možné použiť aj špeciálny chemický prípravok určený pre čistenie žuly.

Aký je rozdiel v obložení krbu a krbovej vložky?
Je možné renovovať, oživiť aj starý krb či krbovú vložku?

Rozdiel nie je v podstate žiadny, či už chcete vymeniť pôvodný kameň na starom krbe, alebo len obložiť krbovú vložku, správne zameranie, výroba a montáž prinesie ten istý efekt. Dostanete krásny nový krb, ktorý bude dlhé roky slúžiť a zároveň bude zaujímavo, užitočne a efektne dopľňať vaše obydlie aj bez nákladných rekonštrukcií.

Teraz to už viete...

Teraz už viete, že žula je ten správny materiál pre obloženie vášho krbu, ak máte ale ďaľšie otázky, alebo máte záujem o obklad krbu či krbovej vložky, kontaktujte nás, radi vám pomôžeme.

VÝBER Z VEĽKÉHO MNOŽSTVA MATERIÁLOV

Vyberte si podľa seba farebnosť a štruktúru žuly, mramoru, umelého kameňa...